Młodzi strażacy w Paaren im Glien 2014

Dzięki dotacji uzyskanej z PNWM w Warszawie 15-osobowa grupa młodzieży z Gminy Parchowo wraz z opiekunami od 09-15 lipca 2014 r. uczestniczyła po raz dwunasty w obozie szkoleniowym młodzieżowych drużyn strażackich w Paaren im Glien (40 km od Friesack). W tym roku na obóz przyjechało około 580 młodych strażaków z jednostek okręgu Havelland (Niemcy).
Pogoda nieco pokrzyżowała szyki organizatorom, płatając figla. W ciągu tych zaledwie paru dni wielokrotnie się zmieniała, ale na szczęście nocny alarm połączony z wędrówką na azymut odbył się zgodnie z planem. Oprócz typowych zajęć z topografii, ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa medycznego, drogowego był również czas na relaks i zabawę. Po zakończonym obozie uczestniczyliśmy w 26 km rajdzie rowerowym po malowniczej krainie Havelland. Wieczorem kibicowaliśmy niemieckiej drużynie piłkarskiej w walce o złoty medal, a potem razem z Niemcami odpalaliśmy fajerwerki, ciesząc się wspólnie z ich zwycięstwa. Ostatniego dnia płynęliśmy kajakami ok. 16 km po rzece i jeziorze od miasta Retzow do miejscowości Wassersuppe. W czasie spływu była przerwa na pyszną pizzę i wielkie lody. Na zakończenie obozu przygotowano dla wszystkich kiełbaski z grilla, przejażdżkę motorówką po jeziorze oraz rozegrano turniej w minisiatkówkę plażową .

Mimo że podczas pobytu w Niemczech pogoda była zmienna, cali, zdrowi i bardzo zadowoleni parchowscy strażacy wrócili do swoich domów z nadzieją, że może w przyszłym roku ponownie uda się pojechać na strażacki obóz do Paaren im Glien.

Pani Zofia Warężak, która co roku jeździ jako tłumacz i opiekun na obóz do Niemiec, za dwunastoletnią współpracę pomiędzy młodzieżowymi drużynami z Parchowa i Gminy Friesack z rąk władz Landu Brandeburg otrzymała srebrną odznakę. Gratulujemy!