Polsko-niemiecka wymiana Młodzieżowych Drużyn OSP 2011

Już po raz czwarty w Parchowie, a po raz dziewiąty w niemieckim Friesack, 15-osobowa grupa młodzieży z Feuerwehr Amt Friesack oraz 15 osób – członków MDP z Gminy Parchowo wraz z opiekunami mogli uczestniczyć w spotkaniu młodzieży pod nazwą „Strażackie manewry, tradycja, kultura Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy OSP w Parchowie i niemieckiego partnera Feuerwehr Amt Friesack – Młody Strażak”.
W dniach 29.06. – 05.07.2011r. młodzież uczestniczyła w obozie zorganizowany w niemieckim Friesack, natomiast od 21 do 25 lipca 2011 r. cała grupa przeniosła się do Parchowa, gdzie czekały ich kolejne zmagania z tajnikami wiedzy pożarniczej.
Uczestnicy obozu brali udział w zajęciach z ratownictwa medycznego i drogowego, zapoznali się z zasadami ochrony przeciwpożarowej obowiązującymi w Niemczech i w Polsce oraz mieli okazję praktycznie wykorzystać nabytą wiedzę podczas strażackich manewrów w Jamnie, gdzie musieli „ugasić pożar”. Zarówno niemieckiej, jak i polskiej młodzieży najbardziej podobał się wyjazd do „pożaru”. Akcja gaśnicza była niezwykle sprawnie i profesjonalnie przeprowadzona. Ogień szybko ugaszono, a niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się pożaru zostało zażegnane.
Oprócz typowych zajęć strażackich był czas na wycieczki, sport i zabawę. Młodzi strażacy zwiedzili park naukowo- techniczny związany z optyką w Rathenow, byli w starej blachowni i walcowni w Brandenburgu oraz bawiła się w centrum eksperymentu w Poczdamie. Odwiedzili również Szymbark (dom na dachu, replikę bunkra z czasów drugiej wojny światowej, najdłuższą deskę na świecie itd.), byli w parku linowym, podziwiali Trójmiasto oraz zobaczyli Straż Portową „PSP FLORIAN” w Gdańsku. Pogoda czasami płatała figla, lecz dobry humor uczestników wszystko nadrobił.
Największą niespodzianką okazała się loteria w której nagrodą był rower. Ofiarodawcą tego prezentu-niespodzianki był właściciel firmy „KARO” z Sątoczna, pan Wojciech Megier, a szczęśliwym posiadaczem roweru została Susi Emberger z Friesack, która wygrała loterię. Oprócz tego każdy z uczestników obozu otrzymał pamiątkowy dyplom ze zdjęciem wszystkich obozowiczów oraz drobne upominki. Uczestnicy obozu zadowoleni i wypoczęci wrócili do swoich domów z nadzieją na przyjazd do Parchowa w przyszłym roku.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, a mianowicie:

  • Firmie „Karo” z Sątoczna
  • Panu Wiesławowi Borzestowskiemu z Firmy „Husquarna”
  • Firmie „Coval” z Bytowa
  • Firmie „Elwoz” z Bytowa
  • Urzędowi Gminy z Parchowa
  • dyr. szkoły w Parchowie, p. Jerzemu Werze, który udostępnił nam budynek.

Dziękujemy opiekunom sprawującym pieczę nad młodzieżą podczas całego obozu:

p. Zofii Warężak
Edycie Jereczek
Radosławowi Warężakowi