Młodzi strażacy na szkoleniu w Paaren im Glien

Dzięki dotacji uzyskanej z PNWM w Warszawie 15-osobowa grupa młodzieży z Gminy Parchowo wraz z opiekunami od 15 – 21 lipca 2015 r. uczestniczyła po raz trzynasty w obozie szkoleniowym młodzieżowych drużyn strażackich w Paaren im Glien (40 km od Friesack). W tym roku na obóz przyjechało około 600 młodych strażaków z jednostek okręgu Havelland (Niemcy).

Nocny alarm (najważniejszy punkt programu) połączony z wędrówką na azymut odbył się nieco w innej formie. Organizatorzy obawiali się zbliżającej się burzy, dlatego skrócili trasę nocnej wędrówki. Na szczęście burza przeszła bokiem. Oprócz typowych zajęć z topografii, ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa medycznego, drogowego był również czas na relaks i zabawę. W niedzielę byliśmy w ogromnym kompleksie parkowym w Retzow. Można tam podziwiać barwne kompozycje kwiatowe, zobaczyć niezwykłe zjawiska optyczne oraz wesoło się pobawić.

Ostatniego dnia płynęliśmy kajakami ok. 16 km po rzece, kanale i jeziorze od miasta Retzow do miejscowości Wassersuppe. W czasie spływu była przerwa na posiłek i wielkie lody. Wieczorem na zakończenie obozu przygotowano dla wszystkich kiełbaski i mięso z grilla, przejażdżkę motorówką po jeziorze oraz rozegrano turniej w minisiatkówkę  plażową .

W tym roku członkowie MDP z Parchowa po raz pierwszy zdawali indywidualnie egzamin teoretyczny i praktyczny ze znajomości podstawowych zasad przeciwpożarowych, ratownictwa medycznego, węzłów strażackich i  węży (na szczęście po polsku). Wszyscy zdali i uzyskali odznakę „Młody Strażak” – I stopień. W przyszłym roku będą mogli ubiegać się o awans na drugi stopień. Mimo zmiennej pogody zdrowi, opaleni i bardzo zadowoleni parchowscy strażacy wrócili do swoich domów z nadzieją, że może w przyszłym roku ponownie uda się pojechać na obóz do Paaren im Glien.

tekst/foto: Zofia Warężak, Elżbieta Treder