Młodzi strażacy w Paaren im Glien 2016

Dzięki dotacji uzyskanej z PNWM w Warszawie 15-osobowa grupa młodzieży z Gminy Parchowo wraz z opiekunami od 20-26 lipca 2016 r. uczestniczyła po raz czternasty w obozie szkoleniowym młodzieżowych drużyn pożarniczych w Paaren im Glien (40 km od Friesack). W tym roku na obóz przyjechało około 580 młodych strażaków z jednostek okręgu Havelland (Niemcy).

Pogoda tym razem nie zawiodła. Nocny alarm połączony z wędrówką na azymut odbył się zgodnie z planem. Oprócz typowych zajęć z topografii, ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa medycznego, drogowego był również czas na relaks i zabawę. W obozowym turnieju w piłkę siatkową pokonaliśmy wszystkich przeciwników i zajęliśmy 1. miejsce.
Po zakończonym obozie uczestniczyliśmy w spływie rwącą rzeką w Kanupark nieopodal Lipska. Adrenalina trochę nam podskoczyła, kiedy ponton był częściowo wypełniony wodą, ale nie straciliśmy zimnej krwi i dotarliśmy do celu. Zwiedziliśmy także Zawodową Straż Pożarną w Lipsku, która jest świetnie wyposażona. (PSP w Bytowie ma się również czym pochwalić).
Mimo że podczas pobytu w Niemczech pogoda była zmienna, cali, zdrowi i bardzo zadowoleni parchowscy strażacy wrócili do swoich domów z nadzieją, że może w przyszłym roku ponownie uda się pojechać na obóz strażacki w Paaren.
Tekst: Zofia Warężak, Elżbieta Treder