Młodzi strażacy w Paaren im Glien

Dzięki dotacji uzyskanej z PNWM w Warszawie 14-osobowa grupa młodzieży z Gminy Parchowo wraz z opiekunami od 19-25 czerwca 2013 r. uczestniczyła po raz jedenasty w obozie szkoleniowym młodzieżowych drużyn strażackich w Paaren im Glien (40 km od Friesack). W tym roku na obóz przyjechało około 560 młodych strażaków z jednostek okręgu Havelland (Niemcy).
Pogoda nieco pokrzyżowała szyki organizatorom, płatając figla. W ciągu tych zaledwie paru dni wielokrotnie się zmieniała, dlatego organizatorzy nocny alarm połączony z wędrówką na azymut ogłosili w ciągu dnia, aby nadciągająca burza nie przeszkodziła im w tym. Oprócz typowych zajęć z topografii, ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa medycznego, drogowego był również czas na relaks i zabawę. Zwiedziliśmy  Berlin (najważniejsze obiekty stolicy), byliśmy w Eisenhüttenstadt (niedaleko Frankfurtu n/Odrą), gdzie znajduje się szkoła pożarnicza przygotowująca do służby w straży pożarnej. Najodważniejsi mogli poczuć smak prawdziwej przygody i opuścić się na linie, a następnie wspiąć się na drugie piętro budynku mieszkalnego (miejsce ćwiczeń przyszłych strażaków). Inni, opuszczając się na linie, penetrowali studzienki ściekowe na głębokości ok.3 metrów.  Na zakończenie obozu przygotowano dla wszystkich mięsko i kiełbaski z grilla, przejażdżkę motorówką po jeziorze w miejscowości Wassersuppe oraz rozegrano turniej w minisiatkówkę plażową .
Mimo że podczas pobytu w Niemczech pogoda niezbyt dopisała, cali, zdrowi i bardzo zadowoleni parchowscy strażacy wrócili do swoich domów z nadzieją, że może w przyszłym roku ponownie uda się pojechać na obóz do Paaren im Glien.