Młodzi strażacy w Schönwalde-Glien OT Paaren

Dzięki dotacji uzyskanej z PNWM w Warszawie 14-osobowa grupa młodzieży z Gminy Parchowo wraz z opiekunami od 4-10 lipca 2018 r. uczestniczyła po raz szesnasty w obozie szkoleniowym młodzieżowych drużyn pożarniczych w Schönwalde-Glien OT Paaren (40 km od Friesack). W tym roku na obozie szkoliła się i wypoczywała rekordowa ilość młodych strażaków: 600 uczestników z jednostek JF okręgu Havelland (Niemcy).

Pogoda tym razem dopisała: było ciepło i słonecznie, ale zimne noce dały nam się we znaki. Nocny alarm połączony z wędrówką na azymut odbył się zgodnie z planem. Oprócz typowych zajęć z topografii, ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa medycznego, drogowego był również czas na relaks i zabawę. Na zakończenie pobytu w Paaren w obozowej olimpiadzie, w której uczestniczyły 22 drużyny, zajęliśmy drugie miejsce. Do zwycięzców zabrakł nam tylko 1 punkt.

Po zakończonym obozie zwiedziliśmy niedawno oddany do użytku budynek Zawodowej Straży Pożarnej w Falkensee, który był świetnie wyposażony w najnowszy sprzęt gaśniczy. Byliśmy także na kąpielisku w Ketzin, gdzie przyjemnie można było się ochłodzić podczas upalnego dnia. Wieczorem wspólnie z niemiecką młodzieżą grillowaliśmy i wesoło spędzaliśmy czas na zabawie.

Mimo że podczas pobytu w Niemczech pogoda była zmienna (upalne dni i chłodne noce), cali, zdrowi i bardzo zadowoleni parchowscy strażacy wrócili do swoich domów z nadzieją, że może w przyszłym roku uda się pojechać na obóz strażacki w Paaren.