Wakacje 2012 na strażackim obozie w Parchowie

Dzięki dofinansowaniu z Fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży już po raz piąty 15-osobowa grupa młodzieży z Feuerwehr Amt Friesack  oraz członkowie MDP z Gminy Parchowo wraz z opiekunami uczestniczyli od 26 do 30 lipca 2012 r. w spotkaniu młodzieży pod nazwą „Mały jubileusz – V lecie przyjaźni i współpracy pomiędzy Młodzieżową Drużyną Pożarniczą działającą przy OSP w Parchowie i niemieckim partnerem Feuerwehr Amt Friesack – Młody Strażak”.
Uczestnicy obozu brali udział w zajęciach z ratownictwa medycznego i drogowego, zapoznali się z zasadami ochrony przeciwpożarowej oraz mieli okazję praktycznie wykorzystać nabytą wiedzę podczas strażackich manewrów w Żukówku, gdzie musieli „ugasić pożar”. Akcja gaśnicza została przeprowadzona profesjonalnie i  niezwykle sprawnie. Ogień szybko ugaszono, a niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się pożaru zostało zażegnane.
Oprócz typowych zajęć strażackich uczestnicy obozu zwiedzili skansen we Wdzydzach Kiszewskich, płynęli stateczkiem wycieczkowym po jeziorze Wdzydze oraz kąpali się w jeziorze. Zarówno niemieckiej, jak i polskiej młodzieży najbardziej spodobała się Zakładowa Lotniskowa Straż Pożarna w Gdańsku-Rębiechowie, gdzie można było zobaczyć ogromne Barracudy, gotowe w ciągu 20 sek. wyruszyć do akcji ratowniczej na lotnisku. Poza tym strażacy zwiedzili Stare Miasto w Gdańsku i Brzeżno.
Na zakończenie obozu sporą niespodziankę sprawił dh Jerzy Chylewski, który pozyskał od sponsora breloczki z profesjonalną maską do ratownictwa medycznego. Ofiarodawcą tego prezentu-niespodzianki był właściciel firmy „KARO” z Sątoczna, pan Wojciech Megier. Oprócz tego każdy z uczestników obozu otrzymał pamiątkowe zaświadczenie ze zdjęciem wszystkich obozowiczów oraz drobne upominki.
Pogoda i dobry humor wszystkim dopisały. Uczestnicy obozu zadowoleni i wypoczęci wrócili do swoich domów z nadzieją na udział w obozie w Parchowie w przyszłym roku.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom: Firmie „Karo” z Sątoczna oraz Firmie „Elwoz” z Bytowa.
Serdecznie dziękujemy również panom strażakom, którzy pozyskali pieniądze z Fundacji PNWM na wypoczynek młodzieży:
dh Tomaszowi Majkowskiemu, dh Jerzemu Chylewskiemu, dh Wiesławowi Kinowskiemu, dh Ryszardowi Paszylkowi oraz Zofii Warężak. Słowa podziękowania kierujemy również w stronę dyr. szkoły w Parchowie, p. Jerzego Werry, który udostępnił nam budynek. Dziękujemy opiekunom sprawującym pieczę nad młodzieżą podczas całego obozu: p. Zofii Warężak, Edycie Jereczek i Radosławowi Warężakowi.